Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace

NĚCO O AXOLOTLOVI

Původně se tito zvláštní tvorové vyskytovali jen v horských jezerech Mexika, žili dokonce jen ve dvou z nich Chalco a Xochimilco. Obě jezera leží na náhorních planinách a mají studenou vodu – axolotlové ji pak vyhledávají i v akváriích.

V přírodě má obyčejně šedou nebo černou barvu, v zajetí byl ale vyšlechtěn do krémové barvy s růžovými keříčkovitými žábrami. Samci bývají poněkud štíhlejší než samice a mají delší ocas. V době rozmnožování mají nápadně zduřelou kloaku. Samice jsou naproti tomu zavalitější a kloaku nemají ani v době rozmnožování příliš patrnou.

V zajetí se axolotl dožívá až 25 let. Pohlavní dospělosti v larválním stádiu dosahuje mezi 18. a 24. měsícem života. V období rozmnožováni samec vypouští spermatofor, který následně samička nasaje do své kloaky. Po vnitřním oplodněni samička klade vajíčka na vodní rostliny nebo jiné vhodné podloží.

Axolotl mexický je typickým zástupcem obojživelníků, u nichž se projevuje tzv. neotenie. Ve volné přírodě si totiž zachovává larvální stadium (pulec), ve kterém je schopen se rozmnožovat. Metamorfózu lze uměle vyvolat v zajetí, v přírodě k ní dochází jen velice vzácně.

Larva axolotla dosahuje délky až 35 cm, má tmavé zbarvení, širokou hlavu, po stranách vyčnívající keříčkovité žábry. Na ocase je patrný kožní lem. Přední končetiny mají čtyři a zadní pět prstů. Má velkou schopnost regenerace.

 

RADY PRO CHOV

Jestliže jste se tedy rozhodli pro chov tohoto malého mimozemšťánka, pořiďte mu alespoň 50 litrové (dospělým jedincům ale spíše ještě větší) akvárium o teplotě 20 °C. Při teplotě nižší než 10 °C se axolotlovi, ostatně jako většině ryb, zpomaluje metabolismus, přijímá méně potravy a déle tráví.

„Axík“ má velmi pestrý jídelníček, jeho potrava se skládá převážně z masa - žížaly, patentky, drobné rybky, myší holátka, kousky libového masa. Nejraději mají larvy komárů (snadno je nalovíte v přírodě), žížaly a taky vodní šneky. Proto ale není akvárium s dalšími rybami příliš vhodné, axolotl by si mohl klidně zpestřit stravu i jimi.

Mnohem lepší je chovat ho ve skupině, nejlépe dva páry dospělců. Ale vůbec mu nevadí, když je sám.

Dno akvária vystelte jemným štěrkem nebo tupými kameny, celek doplňte vodními rostlinami – axíci mezi nimi rádi řádí a ukrývají se. Od dubna do října můžete axolotly přesunout i do venkovního jezírka. Teploty nemusí být vysoké, naopak, je zapotřebí chránit nádrž před přehřátím na slunci nebo v horké místnosti.

Vodu je samozřejmě měnit a udržovat čistou, vzduchování není nutné.